اسپیس فریم وارداتی (سیستم خرپا)

تعریف سیستم خرپا

خرپا سازه ‌ای صلب از واحدهای مثلثی شکل است که از اتصال اجزای باریک و بلند ساخته شده ‌است. خرپاها توانایی تحمل نیروهای کششی و فشاری را دارند.

خرپاها از جملهٔ ساده ‌ترین اعضاء باربر سازه‌ها هستند که در کل به عنوان اعضاء خمشی عمل نموده و در سقف‌ها، پل‌ها، و سازه‌های هوا و فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. دراین گونه سازه ‌ها به علت عدم وجود نیروی برشی و لنگر خمشی در تک تک اعضاء متشکله مثلث‌ها اتصالات باید به صورت مفصلی مدل شود.

خرپا بر حسب تعریف از مجموعه ‌ای از اعضایی بوجود می‌آید که همگی در یک صفحه قرار داشته و ترکیب آنها یک شبکه مثلثی ایجاد نماید. چون در خرپاها فرض می‌شود که اعضا در انتهای خود به اعضای دیگر لولا شده‌اند بنابراین شکل مثلثی تنها شکل پایدار خواهد بود.

اسپیس فریم چیست؟

سازه های اسپیس فریم (space frame) فرم های هندسی منظمی می باشند که به طور متحد در کنار یکدیگر قرار می گیرند و با تقسیم نیروی وارده توسط وزن سازه، در کنار استحکام غرفه ها از زیبایی خاصی برخوردار می شوند. اسپیس فریم یا به عبارتی دیگر داربست نمایشگاهی جزو تجهیزات و سازه های نمایشگاهی محسوب می گردد. با ترکیب اسپیس فریم و داربست نمایشگاهی جدید می توان غرفه و سازه های نمایشگاهی متنوعی را ایجاد نمود. معنی لغوی اسپیس فریم که واژه ای انگلیسی می باشد به معنی سازه فضایی است. این نام به خاطر ساختار مولکولی فضایی اسپیس فریم می باشد.

یک اسپیس فریم به یک ساختار فضایی اشاره دارد که اعضای آن به یکدیگر متصل می شوند به طوری که آنها علاوه بر نیروهای محوری، لحظه و برش را نیز منتقل می کنند. در مقایسه، فضاهای پین اتصال می یابند و در نتیجه اعضای آن در حال تنش یا فشرده سازی هستند و لحظه یا برش را انتقال نمی دهند.

اسپیس فریم های وارداتی یا از واحدهای مدولار پیش ساخته (سیستم مدولار) یا قسمت های مجزا با استفاده از انواع مختلف اتصال دهنده ها یا گره ها (سیستم گره ای) جمع می شوند. این سیستم ها معمولا اختصاصی هستند.

همچنین امکان ساخت اسپیس فریم ها توسط جوش به یکدیگر وجود دارد. این یک کارجایگزین پرهزینه تر است. هنگام جوشکاری میدان، مفاصل در نظر گرفته شده و به طور محکم اتصال می یابند.

طبیعت نمونه های زیادی از تنظیمات بسته بندی فضایی تکراری مورد استفاده در اسپیس فریم ها دارد: منشا شش ضلعی لانه زنبوری؛ ارگانیسم های گیاهی سلولی، سازمان تکراری از کریستال ها و برف ها و غیره. مثلث ساده ترین هندسه پایدار است، به این معنی که شکل آن در هواپیما تغییر نمی کند، زیرا سه عضو متصل وجود دارد. این مورد برای چند ضلعی مثل مربع، مستطیل، شش گوش نیست. اعضایی که با استفاده از اسپیس فریم ها ایجاد می کنند مثلثاتی است که ساختار را تثبیت می کند.

مزایای اسپیس فریم های وارداتی (سیستم خرپا)

 •  خلق سازه های زیبا و غرفه نمایشگاهی با استفاده از اسپیس فریم
 •  تنوع کاربری سازه نمایشگاهی اسپیس فریم از جمله ساخت سن و استیج
 •  هزینه کم امکان اجاره اسپیس فریم  (space frame)
 •  امکان عبور امکانات برقی حرارتی و …. از فضای اسپیس فریم
 •  سرعت در تولید و اجرای اسپیس فریم
 •  امکان نصب و باز کردن سریع سازه اسپیس فریم برای ساخت غرفه نمایشگاهی
 •  بارگیری و حمل و نقل آسان سازه اسپیس فریم
 •  امکان استفاده در هر شرایط آب و هوایی در کلیه نقاط کشور
 •  وزن کم سازه های اسپیس فریم و کاربرد آسان اسپیس فریم در ساخت غرفه های نمایشگاهی
 •  اسپیس فریم بهترین سازه جهت نور پردازی و غرفه آرایی میباشد
 •  ایمنی اسپیس فریم
 •  امکان نصب و اجرای اسپیس فریم در تمامی مکان های جغرافیایی با تنوع در اجرا اسپیس فریم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *